Awakenings Festival Release 2016 Line Up & Tickets

Posted on Friday, 22nd January, 2016 at 1:56 pm

Awakenings Festival 2016 lineup

Awakenings Festival is one of the highlights of the Dutch techno music calendar. Away from their Amsterdam base, the Awakenings team have been bringing the very finest in world techno to the Spaarnwoude’s meadows and forest. This year the festival will be taking place 25-26 June.

With dependably huge line ups and an unparalleled reputation for one-of-a-kind staging and spectacular effects, Awakenings Festival closes in on 20 years and remains one of the most important electronic events in Europe.


 

2016 Line Up


 

Line-up Saturday June 25

Area V: Adriatique // Henrik Schwarz (live) // Job Jobse // Joris Voorn // Melon // Pan-Pot // Sven Väth

Area W: Adam Beyer // Apollonia // LOCO DICE // Recondite (live) // Ricardo Villalobos // William Kouam Djoko

Area X: Joseph Capriati // Maceo Plex // Markantonio & Luigi Madonna // Matador (live) // Reinier Zonneveld // Secret Cinema & Egbert LIVE

Area Y: Chris Liebing // Dave Clarke // Len Faki // MARCEL DETTMANN // stranger // VRIL (live)

Area Z: AnD // Dax J // Edge of Motion // Fatima Hajji // Jeff Rushin // PETDuo // Sam Paganini // The Advent & Industrialyzer

Area A: Bicep // Florinsz Janvier // Gui Boratto (live) // Jackmaster // Mind Against // Robag Wruhme

Area B: Albert van Abbe // Ben Klock // Haeken // Karenn (Blawan & Pariah) (live) // Nina Kraviz // RØDHÅD & Alex.Do

Area C: Bram Fidder // Extrawelt (live) // Joris Delacroix & The Avener // KOLLEKTIV TURMSTRASSE (live) // Monkey Safari // Sonja Moonear // Stephan Bodzin (live)


 

Line-up Sunday June 26

Area V • Drumcode: Adam Beyer // Alan Fitzpatrick // Bart Skils // Dense & Pika // Ida Engberg // Nicole Moudaber & Victor Calderone // Pan-Pot

Area W: Jon Gaiser (live) // Joran van Pol // Joseph Capriati // Marco Carola // Maya Jane Coles // Paco Osuna

Area X: Abstract Division & Tim Wolff // Ben Klock & MARCEL DETTMANN // Dave Clarke & DJ Bone // Jeff Mills // Nina Kraviz & Exos // Scuba & Boddika

Area Y • Richie Hawtin: Chris Liebing // Fabio Florido // Hito // Maceo Plex // Richie Hawtin // The Martinez Brothers

Area Z • Electric Deluxe: Clouds // dj red // DVS1 // Oscar Mulero (oficial) // RØDHÅD // Speedy J // Voices from the Lake (live)

Area A: Alle Farben // De Sluwe Vos // Dominik Eulberg & Gabriel Ananda // Noir & Hayze // Oliver Koletzki // Oliver Schories (live) // Prunk

Area B: Awanto 3 // Damian Lazarus // Len Faki // Luciano // Schwarzmann (Henrik Schwarz & Âme) (live) // Sven Väth

Area C • Joris Voorn & Friends: Agoria // andhim // Joris Voorn // KiNK (live) // Kölsch // Michel de Hey (official) & Ici Sans Merci NL


 

Video

Tickets & Packages


Music